ربات های صنعتی به طور کلی شامل موارد زیر می باشند:

  • ربات شش محور
  • ربات دلتا
  • ربات اسکارا
  • ربات مشارکتی

ربات شش محور چیست؟

ربات های شش محورنوعی ربات مفصل هستند و رایج ترین استفاده آنها برای تولیدات صنعتی است. انعطاف پذیری ، استحکام و دسترسی مورد نیاز برای تکمیل اکثر کاربردها از جمله جوشکاری ، جابجایی مواد ، پالتایزینگ و رنگ آمیزی را فراهم می کند. ربات های شش محوره قادر به حرکت در سطوح x ، y و z هستند. علاوه بر این ، آنها می توانند حرکات چرخشی  را نیز انجام دهند. این باعث می شود حرکت این ربات ها شبیه به حرکت بازوی انسان باشد . ربات های شش محور قادرند انواع بیشتری از کاربردهای رباتیک را انجام دهند زیرا دامنه حرکتی بیشتری دارند.

6-axis Robot

هر محور یک حرکت یا درجه آزادی مستقل را نشان می دهد که به بازوی رباتیک اجازه می دهد تا به نقطه ی برنامه ریزی شده حرکت کند.

انواع مختلفی از ربات های شش محور وجود دارد. آنها می توانند از کوچک تا بزرگ متغیر باشند. ظرفیت بار آنها ممکن است فقط چند کیلوگرم تا بیش از هزار کیلوگرم باشد. و همچنین دارای سطح دسترسی های متفاوت می باشند. حتی ربات های شش محوره ویژه ای وجود دارد که برای محیط های کاری خاص مانند اتاق های  بسیار تمیز  تا محیط های ریخته گری طراحی شده اند.

ربات دلتا چیست؟

رباتهای دلتا در ابتدا در دهه 1980 ایجاد شدند اما تا حدود ده سال پیش در جهان توسط تولید کنندگان مورد توجه قرار نگرفتند. اکنون رباتهای دلتا را می توان معمولاً در خطوط مونتاژ در صنایع مختلف یافت. این ربات ها به دلیل طراحی بازوی متوازی الاضلاع به عنوان ربات های لینک-موازی نیز شناخته می شوند. ربات های دلتا به طور معمول دارای سه تا چهار بازو از جنس فیبر کربن و سبک وزن هستند که از بدنه اصلی ربات به سمت پایین امتداد دارند. با توجه به شباهت طراحی آنها به عنکبوت ، به آن ها ربات های عنکبوتی نیز گفته می شود.

Delta Robot

ربات های دلتا به دلیل سرعت بالا و شتاب زیاد شناخته شده اند. طراحی آنها چیزی است که آنها را سریعتر از سایر انواع ربات های صنعتی می کند. اکثر ربات های صنعتی دارای موتورهایی هستند که در بازوی ربات قرار دارند و این امر آنها را برای کاربردهای بار سنگین مناسب می کند. با این حال ، داشتن موتورها در بازوی ربات باعث افزایش وزن و در نتیجه مانع سرعت سریع می شود. با استفاده از رباتهای دلتا ، همه موتورها در بدنه اصلی ربات قرار دارند. این امر تمام وزن اصلی ربات را ثابت نگه می دارد. تمام حرکات از بازوهای بسیار سبک ربات ها سرچشمه می گیرد و اینرسی کم را برای سرعت و شتاب های فوق العاده سریع ایجاد می کند.

ربات اسکارا چیست؟

ربات های SCARA یک گزینه محبوب برای کاربردهای کوچک مونتاژ رباتیک است. SCARA مخفف عبارت Selective Compliance Articulated Robot Arm است ، به این معنی که در محور X-Y سازگار است و در محور Z سفت و سخت است. پیکربندی SCARA منحصر به فرد است و برای اداره انواع عملیات جابجایی مواد طراحی شده است.

Scara Robot

ربات های SCARA ، یکی از رایج ترین اشکال ربات های صنعتی در زمینه صنعتی امروز هستند. ربات های SCARA برای اتوماسیون مکانیکی در بسیاری از زمینه های صنعتی مانند مونتاژ اتوماتیک ، رنگ آمیزی ، جابجایی ، جوشکاری و غیره مناسب هستند.

ربات مشارکتی چیست؟

ربات های مشارکتی به عنوان ربات هایی تعریف می شوند که قادرند بدون نیاز به فنس یا حصار ایمنی ، بدون خطر در اطراف انسان کار کنند. ربات های مشارکتی معمولاً به طور خلاصه به عنوان cobots نیز شناخته می شوند و با فناوری اجتناب از برخورد ( collision Detection )طراحی شده اند. این فناوری اجتناب از برخورد است که به ربات های مشارکتی اجازه می دهد با خیال راحت در بین انسان ها کار کنند. سنسورهای ایمنی پیشرفته آنها می توانند تشخیص دهند که چه زمانی یک شخص یا شی ای  در داخل محدوده  کاری cobots وارد شده است ، که در این صورت یا حرکت خود  را کند می کنند یا بسته به اینکه شخص یا شیء خیلی نزدیک باشند ، خود  را متوقف می کنند.

Collaborative robot

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد ربات های مشارکتی ، قابلیت برنامه نویسی آنها با استفاده از هدایت دست است. با هدایت دستی برنامه نویسی خیلی ساده است زیرا می توان با حرکت ساده ربات به صورت دستی در جهت های مورد نظر ، به cobots موقعیت ها و مسیرهای برنامه را آموزش داد. سپس ربات مشارکتی می تواند مسیر یا موقعیت دقیق نشان داده شده را تکرار کند. ربات های مشارکتی مهارت بالاتری را برای بلند کردن اجسام سنگین به صورت دستی ارائه می دهند.

ادغام ربات های مشارکتی در کنار کارگران انسانی در خطوط تولید به تولیدکنندگان کمک کرده است که بهره وری را افزایش دهند ، کیفیت را بهبود بخشند و انعطاف پذیری بیشتری را در عملیات تولید ایجاد کنند. مقرون به صرفه بودن و بهبود مستمر فناوری ایمنی این ربات ها به رشد سریع بازار ربات های مشارکتی دامن می زند ، که پیش بینی می شود در سال های آینده نیز افزایش یابد.

ربات های متعددی از تولیدکنندگان برتر رباتیک وجود دارد که با توجه به نوع کاربرد ربات می توان از تولیدکننگان مختلف با توجه به قیمت و کیفیت، ربات مورد نظر را انتخاب نمود. شرکت سورین فربد با توجه به شبکه تامین ، مشاوره در انتخاب ربات مناسب و همچنین تجربه اجرای پروژه های رباتیک با برندهای مختلف ، می تواند شما را در تصمیم گیری بهتر در رابطه با پروژه های رباتیک همراهی کند.

فهرست