مجله سورین فربد

ChatGPT چیست؟

ChatGPT

ChatGPT یک چت بات  است که با پیشرفت هر روزه ی خود، ما را بیشتر از قبل شگفت زده می‌کند. این چت‌بات یک ابزار پردازش زبان طبیعی مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط کمپانی  OpenAI ارائه شده است و این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانید با یک هوش مصنوعی مکالماتی مانند مکالمات با یک انسان‌ را تجربه کنید .ChatGPT توانایی قابل توجهی در تعامل در قالب گفتگوی محاوره ای و ارائه پاسخ هایی دارد که می تواند به طرز شگفت آوری انسانی به نظر برسد.

ChatGPT یک فناوری انقلابی است، زیرا آموزش داده شده است تا در پاسخ به سئوالاتی که توسط انسان مطرح می شود، از منظر یک فرد متخصص انسانی پاسخ دهد و شما را شگفت زده نماید.

 ChatGPT چگونه کار می‌کند؟

این چت‌بات که با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی توسعه پیدا کرده است، از طریق یک رابط کاربری گفت‌وگو‌محور، به سؤالات پاسخ داده و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ابزار از طریق یک نمونه عظیم از اطلاعات اینترنت آموزش داده شده است.

به گفته کمپانی  OpenAI، قالب گفت‌وگومحور این قابلیت را به ChatGPT داده تا بتواند به سؤالات بعدی کاربران هم جواب دهد، اشتباهات خود را بپذیرد و آنها را به چالش بکشد.

ChatGPT

ChatGPT و موتور جستجو چه تفاوتی دارند؟

ممکن است که  شما فکر کنید ChatGPT مانند یک موتور جستجتو کار می‌کند، اما این درست نیست. ChatGPT یک مدل زبان مبتنی بر هوش مصنوعی است که برای ایجاد مکالمه و برقراری دیالوگ با کاربر طراحی و ساخته شده است.اما موتور جستجو لیستی از صفحات وب موجود با عبارتی که شما  در اینترنت جستجو کرده اید را در اختیارتان قرار می‌دهد که همخوانیِ محتوایی دارند؛ در صورتیکه ChatGPT ، قادر به جستجو در اطلاعات موجود در اینترنت نیست و برای پاسخ به شما و ایجاد یک گفتگوی دو طرفه فقط و فقط از هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

مدل های زبانی بزرگ

ChatGPT یک مدل زبانی بزرگ (LLM) است. مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) با مقادیر انبوهی از داده‌ها آموزش داده می‌شوند تا دقیقاً پیش‌بینی کنند چه کلمه‌ای در یک جمله قرار می‌گیرد. بدیهی است که افزایش مقدار داده، توانایی مدل های زبانی را برای انجام کارهای بیشتر افزایش می دهد.

به گفته دانشگاه استنفورد:

GPT-3 دارای 175 میلیارد پارامتر است و بر روی 570 گیگابایت متن آموزش داده شده است. برای مقایسه، نسخه قبلی آن  GPT-2، بیش از 100 برابر کوچکترو دارای 1.5 میلیارد پارامتر بود.

این افزایش مقیاس رفتار مدل را به شدت تغییر می‌دهد – GPT-3 قادر می سازد تا کارهایی را انجام دهد که آموزش ندیده است، مانند ترجمه جملات از انگلیسی به فارسی، بدون مثال آموزشی.

که این رفتار پیشتر در GPT-2 وجود نداشت. علاوه بر این، برای برخی از کارها، GPT-3 از مدل هایی که برای انجام برخی  کار ها آموزش داده شده بودند، بهتر عمل می کند.

LLM ها می توانند کلمه بعدی را در جملات بعدی را پیش بینی کنند – به نوعی مانند تکمیل خودکار، اما در مقیاسی که در ذهن نمی گنجد.

این توانایی به آنها اجازه می دهد پاراگراف ها و محتوا ی کل صفحات را بنویسند.

اما LLM ها از این جهت محدود هستند که همیشه نمی دانند انسان دقیقا چه چیزهایی می خواهد.و اینجاست که ChatGPT با آموزش تقویت‌کننده با بازخورد انسانی (RLHF) پیشرفت می‌کند.

محدودیت های ChatGPT چیست؟

ChatGPT

محدودیت در واکنش سمی

ChatGPT به طور خاص برنامه ریزی شده است تا پاسخ های سمی یا مضر ارائه نکند. بنابراین از پاسخ دادن به این نوع سوالات اجتناب خواهد کرد.

کیفیت پاسخ ها به کیفیت دستورالعمل ها بستگی دارد

محدودیت دیگر این است که چون آموزش داده شده است تا پاسخ هایی را ارائه دهد که برای انسان ها درست باشد، پاسخ ها می توانند انسان را فریب دهند که خروجی درست است.

مشکل اصلی این است که در حالی که پاسخ هایی که ChatGPT تولید می کند دارای درصد بالایی از نادرست بودن هستند،  ChatGPT گاهی اوقات پاسخ هایی معقول اما نادرست یا بی معنی می نویسد.

 

آیا استفاده از ChatGPT رایگان است؟

استفاده از ChatGPT در حال حاضر در زمان “پیش نمایش تحقیق” رایگان است.

ربات چت در حال حاضر برای کاربران باز است تا بتوانند پاسخ ها را امتحان کنند و بازخورد ارائه کنند تا هوش مصنوعی بتواند در پاسخ به سؤالات بهتر شود و از اشتباهات خود درس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست