مجله سورین فربد

حکاکی رباتیک

حکاکی ربات

چرا باید حکاکی رباتی را برای محصولات خود انتخاب کنید؟

امروزه سفارشی سازی قطعات در حال افزایش است… آیا کسب و کار شما می تواند این تقاضا را برآورده کند؟ ربات ها راه بسیار خوبی برای رفع نیازهای شخصی سازی هستند و حکاکی یکی از گزینه های عالی برای این کار است!

در گذشته، برای اکثر تولیدکنندگان، سفارشی‌سازی  محصولات بسیار پرهزینه بود، بنابراین آنها این کار را انجام نمیدادند اما اخیراً همه چیز تغییر کرده است. حکاکی کم هزینه و راحت به این معنی است که طیف عظیمی از محصولات را می توان به راحتی در عرض چند دقیقه شخصی سازی کرد. فناوری حکاکی در حال حاضر بسیار پرکاربرد است. اگر به بازار آنلاین نگاه کنید، مجموعه عظیمی از محصولات حکاکی شده سفارشی را خواهید دید که توسط هزاران تامین کننده کوچک و بزرگ فروخته می شوند.

آیا این روند منجر به درآمد بیشتر می شود؟ بله، کاملا همینطور است! بر اساس یک نظرسنجی ، از هر 4 مشتری 1 نفر مایل است برای محصولی که شخصی سازی شده است، هزینه بیشتری بپردازد.

رباتیک یک روش عالی برای اضافه کردن برنامه­ ی شخصی سازی به کسب و کار شماست. ربات‌ها نسبت به ماشین‌های حکاکی سنتی CNC انعطاف‌پذیرتر هستند و یکی از مزیت های برتر آنها این است که در زمان های که از آنها برای حکاکی استفاده نمی‌کنید به راحتی می‌توانید آنها را برای انجام کارهای دیگر به سایر خطوط تولید منتقل کنید.

در اینجا یک راهنمای مقدماتی جهت استفاده از رباتیک برای حکاکی محصولات سفارشی شما آورده شده است.

 

دو روش اصلی جهت استفاده از ربات برای حکاکی

1. ربات مستقیما با استفاده از ابزار حکاکی کار کند

حکاکی ربات

این نوع همان حکاکی رباتی است که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت. این کار شامل اتصال ابزار حکاکی به خود ربات و برنامه‌ریزی آن برای انجام کار حکاکی است به عنوان مثال با ابزار فرز یا ابزار ترسیم.

با توجه به فضای کاری بزرگ ربات ها و امکان استفاده از محورهای مختلف، می توانید حکاکی بسیار بزرگ تری نسبت به دستگاه های حکاکی CNC انجام دهید.

2. تغذیه ماشین حکاکی توسط ربات

این کار شامل استفاده از یک ربات برای تغذیه یک ماشین حکاکی است. برای مثال، می‌توانید ربات را طوری برنامه‌ریزی کنید که محصولات را یکی یکی برای حکاکی لیزری قرار دهد، این کار باعث افزایش بهره وری دستگاه می شود زیرا مجبور نیستید خودتان محصولات را در آن قرار دهید.

هر یک از این گزینه ها با توجه به نیاز و شرایط شما میتواند برایتان مناسب باشد. با این حال، گزینه دوم شما را ملزم به خرید ماشین حکاکی دیگری می کند که هزینه و پیچیدگی انجام این کار را افزایش می دهد.

 

چهار نوع فرایند حکاکی

روش سنتی حکاکی محصولات، استفاده از دستگاه CNC اختصاصی است. طیف وسیعی از ماشین های CNC مختلف وجود دارد که هر یک به طور خاص برای نوع خاصی از حکاکی مناسب است اما در حکاکی رباتی، تمام فرآیندهای لیست زیر تنها با یک ربات قابل دستیابی هستند. چهار نوع رایج حکاکی عبارتند از:

 1. حکاکی چرخشی:  برای برش شیارهای نازک روی مواد از یک ابزار چرخشی یا فرز استفاده می شود که به کمک لایه برداری مواد با این روش، طرح مورد نظر را میتوان روی قطعه حک کرد.
 2. اچنیگ (Etching): فرآیندی مشابه حکاکی چرخشی. با این حال، به جای برش شیارها در مواد، از ابزار ساینده برای خراش دادن و لایه برداری اشکال و یا ایجاد فرورفتگی در سطح استفاده می شود.(به بیان ساده تر فرآیند اچینگ فیزیکی، چیزی شبیه به کنده کاری و قلم زنی می باشد)
 3. حکاکی لیزری: یک لیزر پرقدرت برای سوزاندن یک خط نازک در سطح مواد استفاده می شود. این کار در حال تبدیل شدن به یک نوع حکاکی بسیار محبوب است زیرا امکان سفارشی سازی چوب و سایر محصولات را بدون تغییر خواص ساختاری مواد فراهم می کند.
 4. پیروگرافی یا سوخته نگاری: در این نوع حکاکی از یک عنصر فلزی داغ برای سوزاندن یک خط نازک یا یک شکل در سطح ماده استفاده می شود. این کار شبیه به حکاکی لیزری است که با سوزاندن مواد کار می کند، اما بیشتر برای چوب استفاده می شود و سبک طبیعی تری از حکاکی ایجاد می کند.

در بین این موارد حکاکی چرخشی و حکاکی لیزری  دو مورد از رایج ترین روش های حکاکی هستند.

حکاکی ربات

 

10 ماده ای که می توانید با ربات روی آنها حکاکی کنید

رایج ترین ماده برای محصولات شخصی سازی شده احتمالاً چوب است که این کار به طور سنتی با دستگاه های CNC انجام می شود. با این حال، بسیاری از مواد را می توان با یک ربات حکاکی کرد.

در اینجا 10 ماده محبوبی وجود دارد که می توان با استفاده از یک یا چند فرآیند ذکر شده در بالا حکاکی کرد.

 1. شیشه: محصولات شیشه ای به ویژه برای سفارشی سازی بسیار محبوب هستند زیرا با استفاده از آنها میتوان هدایای خوبی را ساخت. شیشه ها را می توان با استفاده از هر یک از روش های بالا (به جز سوخته نگاری) حکاکی کرد.
 2. فلز: فلزات با تمام روش های حکاکی (به جز سوخته نگاری) سازگار هستند.
 3. پلاستیک: پلاستیک ها یکی از رایج ترین مواد هستند و می توان آنها را با استفاده از هر یک از روش های بالا حکاکی کرد (به جز سوخته نگاری).
 4. چوب: طیف متنوعی از چوب ها (مانند ام دی اف، تخته سه لا، چوب سخت، چوب پنبه) وجود دارد و می توان آنها را با استفاده از هر یک از روش های بالا (از جمله سوخته نگاری) حکاکی کرد.
 5. حکاکی رباتلاستیک – از لاستیک حکاکی شده می توان برای ساختن همه چیز استفاده کرد از مچ بندهای شخصی گرفته تا مهرهای لاستیکی و با هر یک از روش های بالا نیز (به جز سوخته نگاری) سازگار است.
 6. پارچه: برخی از پارچه ها (مانند پنبه، چرم، نایلون) با حکاکی لیزری سازگار هستند و پارچه های غیر مصنوعی را می توان با سوخته نگاری نیز حکاکی کرد.
 7. کاغذ/کارت: به عنوان مشتقات چوب، کاغذ و کارت را می توان هم با لیزر و هم با پیروگرافی حکاکی کرد.
 8. فوم: انواع فوم را می توان با استفاده از هر یک از روش های بالا (به جز سوخته نگاری) حکاکی کرد.
 9. سنگ: تقریباً هر نوع سنگی (به عنوان مثال گرانیت، مرمر، کاشی) را می توان با استفاده از هر یک از روش های بالا (به جز سوخته نگاری) حکاکی کرد.
 10. سرامیک: ظروف غذاخوری محصولی محبوب برای شخصی‌سازی است و سرامیک‌ها را می‌توان با استفاده از هر یک از روش‌های بالا (به جز سوخته نگاری) حکاکی کرد.

 

با توجه به مطالب ذکر شده، محصول شما از هر ماده ای که ساخته شده باشد، احتمالاً می توانید از حکاکی رباتیک برای شخصی سازی آن استفاده کنید.

پس هرچه زودتر جهت افزایش رونق در کسب و کارتان، نسبت به شخصی سازی محصولات خود اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست