کاربرد بینایی ماشین در صنعت غذایی

صنعت مواد غذایی و آشامیدنی، با طیف وسیعی از نیازهای اتوماسیون سازی پیچیده همراه است. نیازهایی که مستلزم افزایش کیفیت، ایمنی و کارایی سیستم هستند. سازمان‌های مختلف دولتی تولیدکنندگان مواد غذایی را زیر ذره‌بین قرار داده‌اند تا از تولید محصولاتی مبتنی بر استانداردهای ایمنی مواد غذایی اطمینان یابند. تنها یک اشتباه در روند تولید می‌تواند آسیب‌های جدی به آینده یک برند وارد کند. مصرف‌کنندگان در این صورت ترجیح می‌دهند برند خرید خود را تغییر داده و این به معنای ازدست‌دادن مشتریان وفادار است.

با استفاده از این فناوری، کاربردهای ایمنی و کیفیت صنایع مواد غذایی را به‌سرعت بهبود می‌بخشند. این سیستم با چالش‌های بسیاری در این صنعت همراه است. فناوری بینایی ماشین برای حل چالش‌های منحصربه‌فرد این صنعت و برای تأمین قابلیت اطمینان، تکرارپذیری و افزایش کارایی مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگرچه این فناوری هزینه‌هایی را در بردارد و نیازمند سرمایه‌گذاری اولیه است اما در طولانی مدت، نتیجه‌بخش است.

در این صفحه چشم‌اندازی از این فناوری در صنعت غذایی و عملکرد آن در بهبود کیفیت محصولات خوراکی و سودآوری صنایع غذایی و آشامیدنی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اطمینان از موجود بودن بسته های ادویه

هر یک ظروف سوپ فوری از نظر داشتن بسته های ادویه توسط سیستم ویژن مورد بازرسی قرار می گیرند. چندین دوربین بر روی یک خط را می توان با یک کامپیوتر کنترل کرد که باعث بهبود بهره وری می شود.

بازرسی ظروق غذا توسط بینایی ماشین

شناسایی تعداد بطری در کارتن

استفاده از دوربین 21 مگاپیکسلی امکان بازرسی های بسیار دقیق حتی از یک محدوده وسیع را فراهم می کند.

علاوه بر شمردن تعداد بطری های موجود در کارتن ، همچنین می توان با همان دوربین ، انواع مختلف درب بطری را با تشخیص تفاوت های ظریف در متن یا رنگ ، بررسی کرد.

شناسایی تعداد بطری در کارتن توسط بینایی ماشین

بازرسی شیرینگ بسته بندی

سرعت بالای پردازش تصویر این امکان را می دهد که شیرینگ بسته بندی بطری های PET  از نظر پارگی ، حتی در خطوط صنعت نوشیدنی که با سرعت زیادی حرکت می کنند ، به راحتی و با دقت کامل بررسی شوند.

بازرسی شیرینگ بسته بندی توسط بینایی ماشین

بازرسی ظروف غذا

ظروف غذا از نظر آلودگی ، ترک و چین خوردگی بررسی می شوند. حتی هنگامی که از دوربین های با وضوح بالا استفاده می شود ، پردازش با سرعت بالا امکان بهبود دقت بازرسی را بدون کاهش سرعت تولید فراهم می کند.

بازرسی ظروف غذا توسط بینایی ماشین

بازرسی الگو برای قوطی های کنسرو

برای بسته بندی ، کالاهای کنسرو شده از لحاظ انطباق جهت برجسب ها در یک راستا، مورد بررسی قرار می گیرند . در صورت مشاهده مغایرت توسط پردازشگر تصاویر ، اطلاعات موقعیت الگو به دستگاهی منتقل می شود که محصولات را چرخانده تا جهت گیری آنها اصلاح شود.

بازرسی الگو برای قوطی های کنسرو توسط بینایی ماشین

راهنمای ربات برای بسته بندی شکلات

به طور معمول بسته بندی شکلات در جعبه ها به صورت دستی انجام می شد ، اما به دلیل استفاده از ربات های صنعتی ، موقعیت قرار گیری بسته های شکلات توسط سیستم ویزن به ربات اعلام می گردد.

راهنمای ربات برای بسته بندی شکلات

بازرسی چاپ

نقایص چاپ مانند نادرست بودن نویسه ها و نقص کاراکتر در بازرسی مشخص می شود. داده های شناسایی ثبت شده و با تصاویر بازرسی مرتبط می شوند و امکان ردیابی مشکلات غیر منتظره را در تاریخ های خاص تولید فراهم می کند.

بازرسی چاپ توسط بینایی ماشین

بازرسی نی جعبه آبمیوه

بازرسی پایدار حضور نی جعبه های آب میوه به دلیل تغییر الگوهای زمینه و موقعیت نی، دشوار است.

فناوری ویژن بازرسی های پایدار را امکان پذیر می کند که تحت تأثیر این عوامل قرار نمی گیرند.

بازرسی نی جعبه آبمیوه توسط بینایی ماشین

بازرسی ظاهر قوطی های آلومینیومی

به دلیل وجود چاپ ، اغلب موجب دشواری معاینه نقص در فرو رفتگی های کنار قوطی می شود. با استفاده از دوربین خطی می توان چاپ را لغو کرد و فقط فرورفتگی ها و لکه ها را استخراج کرد.

بازرسی ظاهر قوطی های آلومینیومی توسط بینایی ماشین

بازرسی آلودگی و سوراخ ایجاد شده در ماکارونی

از آنجا که منطقه بازرسی برای یک نوار ماکارونی می تواند نسبت به اندازه آلودگی گسترده باشد ، دستیابی به شرایط نوری یکنواخت با دوربین های معمولی منطقه امکان پذیر نبوده ، و این امر انجام بازرسی های پایدار را دشوار می کند. با یک دوربین اسکن خطی می توان بازرسی های پایدار را با شرایط نوری یکنواخت انجام داد.

بازرسی آلودگی و سوراخ ایجاد شده در ماکارونی توسط بینایی ماشین

بازرسی های شکلات

با اتصال سنسور پروفیل لیزر به کنترل کننده بینایی ماشین ، می توان قسمت های از دست رفته را تشخیص داد ، در عین حال ، می توان نقایص غیر متضاد مانند فرورفتگی و ذرات خارجی در سطح بالای شکلات را بررسی کرد.

بازرسی های شکلات توسط بینایی ماشین
فهرست