مجله سورین فربد

17 کاربرد ربات صنعتی برای تولیدکنندگان هوشمند

کاربرد ربات صنعتی

ربات‌های صنعتی در طول سال‌ها در محیط‌های تولیدی محبوب‌تر شده‌اند.

اکنون می‌توانید یک ربات را در طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی مختلف اعمال کنید، که به بهبود کارایی، سازگاری و بهره‌وری کل فرآیند تولید و تدارکات شما کمک می‌کند. مهم است که با این طیف از برنامه ها آشنا باشید تا بتوانید بیشترین بهره را از اتوماسیون ربات ببرید.

در این مقاله، ما 17 مورد از رایج ترین برنامه های کاربردی ربات های صنعتی را که می­تواند باعث پیشرفت هر فعالیتی شود را بررسی می کنیم و خلاصه ای ازهر مورد را بیان می­کنیم.

این برنامه های کاربردی ربات ها عبارتند از:

1. مونتاژ

مونتاژ شامل ترکیب قطعات برای ایجاد یک محصول به طور کامل است. از آنجایی که سفارشات شما افزایش می یابد و عملیات مونتاژ به دقت بیشتری نیاز دارد، ممکن است ادامه مونتاژ محصولات با دست دشوار باشد.

در بسیاری از موارد، ربات ها راه حل مناسبی برای کارهای مونتاژ هستند. آنها حتی از ماهرترین نیروی انسانی نیز دقیق تر هستند و سازگاری بیشتری دارند.

2. برش

برش شامل شکافتن یک قطعه یا یک تکه از یک متریال با یکی از انواع ابزارهای برش (مانند اره، لیزر یا واترجت) است.

بسیاری از تولیدکنندگان از ربات ها برای کمک در عملیات برش و یا تکمیل تمام کار به صورت مستقل استفاده می کنند زیرا ربات ها آنها کارایی و قوام برش را در مقایسه با برش دستی بهبود می بخشند.

3. نقاشی

طراحی و حکاکی اغلب در مرحله نهایی ساخت استفاده می شود. آنها یک راه عالی برای ترکیب شخصی سازی در محصولات شما هستند.

در مقایسه با طراحی دستی، ربات ها می توانند الگوی بسیار بهتر و سازگارتری را ایجاد کنند. آنها حتی می توانند تصاویری را در مقیاسی تولید کنند که به نظر برسد با دست ایجاد شده اند.

4. چسباندن

چسباندن شامل متصل کردن قسمت هایی از محصول شما با چسب معمولی و یا سایر مواد چسبنده است که می توان آن را با دست یا با کمک ماشین آلات به صورت خودکار انجام داد.

در واقع، از مزایای چسب رباتیک می توان به هدر رفتن کمتر در چسب ها، چسباندن پایدارتر و قرار گرفتن کمتر انسان در معرض مواد شیمیایی و حلال های مضر اشاره کرد.

بازرسی و کنترل کیفیت5. بازرسیی و کنترل کیفیت

بازرسی شامل بررسی محصولات در پایان فرآیند تولید است. این تضمین می کند که هیچ نقصی وجود نداشته باشد و محصول مطابق با استانداردهای کیفیت شما باشد.

گلوگاه بازرسی یک موقعیت رایج است که در آن فرآیند خروج و بسته بندی محصولات تکمیل شده به دلیل انجام بازرسی با تاخیر رو به رو می­شود. بازرسی به کمک ربات ها به دلیل سرعت بالایی که دارند، راه حلی عالی برای حذف “گلوگاه بازرسی” است.

6. تغذیه ماشین آلات

این کار شامل بارگیری، تخلیه و راه اندازی یک ماشین مانند دستگاه CNC است. این کار اغلب با دست انجام می شود، اما کاری زمان بر است که قطعا بهترین شکل استفاده از وقت ارزشمند کارگران شما نیست.

درعوض می‌توانید به راحتی یک ربات را برنامه‌ریزی کنید تا یک دستگاه CNC را تغذیه کند و به کارگران خود اجازه دهید به کارهایی که ارزش افزوده بیشتری دارند، بپردازند.

7. حفاری

حفاری

حفاری فرآیند ایجاد سوراخ در مواد با استفاده از مته است. به عنوان مثال، برای قرار دادن پیچ یا سایر بست ها، یا ایجاد راه و مسیر برای سیم کشی.

حفاری زمانی که با دست انجام شود می تواند یک کار سخت و زمان بر باشد. صاف نگه داشتن مته سخت است و به راحتی به مواد آسیب می رساند. سوراخ­کاری و حفاری رباتیک دقیق تر از حفاری دستی است و در اغلب موارد می تواند بسیار سریعتر باشد.

8. ماشینکاری

ماشینکاری به هر فرآیندی اطلاق می شود که در آن مواد با استفاده از ماشین به اندازه دلخواه برش داده می شوند و یا شکل می گیرند. این یک وظیفه اصلی برای بسیاری از تولید کنندگان است.

به طور کلی، ماشینکاری رباتیک مزایای مختلفی را نسبت به ماشینکاری CNC معمولی ارائه می دهد، از جمله انعطاف پذیری بهتر و فضای کاری بزرگتر.

9. پالتایزینگ

پالتایزینگ فرآیند چیدمان محصولات یا سایر اقلام بر روی یک پالت برای جابجایی، حمل و نقل و یا انبار کردن است. پالت سازی دستی زمان و تلاش زیادی را می طلبد و با انجام حرکات تکراری خطرات فیزیکی قابل توجهی برای کارگران به همراه دارد.

پالت سازی رباتیک یک کار رو به افزایش در محیط های تولیدی است که می­تواند سرعت و ایمنی کار را افزایش دهد.

10. فرزکاری

فرزکاری

فرزکاری یک فرآیند ماشینکاری خاص با استفاده از برش های چرخشی برای حذف مواد از قطعه کار است. در دو جهت افقی یا عمودی.

با این حال، مزیت قابل توجه فرزکاری رباتیک نسبت به روش های مرسوم تر این است که می توانید اشکال بسیار پیچیده ای را با دقت بالا ایجاد کنید. به عبارت دیگر، یک ربات می تواند ابزار فرز را تقریباً در هر جهت و راستایی حرکت دهد.

11. بلند کردن و قرار دادن

بلند کردن و قرار دادن یک کار بسیار رایج در هر محیط تولیدی است. مثل جابجایی اقلامی که در اطراف است، مانند کارهای بسته بندی.

بالا و پایین کردن اقلام به صورت رباتیک اغلب مؤثرتر از فرآیند دستی معادل با آن است. ربات ها با سرعت و دقت بیشتری نسبت به انسان ها حرکت می کنند. همچنین ماهیت تکراری یک کار، فرآیند اتوماسیون را برای آن کار ایده آل می­کند.

12. چاپ سه بعدی

روش های مختلفی برای ساخت قطعات پرینت سه بعدی وجود دارد، اما اکثر روش ها لایه به لایه محصول سه بعدی تولید می کنند. مزیت فرآیند پرینت سه بعدی این است که می توانید اشکال پیچیده ای ایجاد کنید که با روش های دیگر ساخت غیرممکن است.

چاپ سه بعدی رباتیک مزایای بیشتری را ارائه می دهد زیرا ربات ها انعطاف پذیرتر هستند و فضای کاری بسیار بزرگتری نسبت به چاپگرهای سه بعدی معمولی دارند.

13. تست محصول

تست محصول یک مرحله مهم در فرآیند تولید است. مانند بازرسی، کمک می کند قبل از اینکه محصولات را به مشتریان عرضه کنید این اطمینان حاصل شود که همه محصولات با استانداردهای کیفی شرکت شما مطابقت دارند.

ربات ها می توانند روند تست محصول را تا حد زیادی سرعت بخشند. آنها همچنین می توانند به کاهش اشتباهاتی که در تست دستی محصول رخ می دهد کمک کنند.

14. اتصال و پیچ کردن

پیچ کردن فرآیند اتصال دو قطعه به یکدیگر با استفاده از یک پیچ یا سایر بست های رزوه ای است. در بسیاری از محیط‌های تولیدی، این فرآیند نیمه خودکار است.

پیچ کردن رباتیک با واگذاری کل فرآیند پیچ کردن به یک ربات، باعث افزایش سرعت و کارایی می­شود. همچنین انعطاف پذیری ربات کمک شایانی به انجام فرآیند پیچ کردن می­کند.

15. طبقه بندی و مرتب سازی

کارگران معمولاً وظیفه طبقه بندی محصولات یا موارد دیگر را انجام می دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است اقلام را بر اساس نوع، اندازه، شماره سفارش یا کیفیت از هم جدا کنند. این یک فرآیند زمان بر و خسته کننده است.

بنابراین، ربات ها می توانند راهی عالی برای کاهش بخشی از این فشار از کارگران انسانی باشند. حتی با حسگرهای ساده، می‌توانید یک ربات را برای کارهای مرتب‌سازی مختلف برنامه‌ریزی کنید.

16. تکمیل سطح

تکمیل سطح

تکمیل سطح به مجموعه ای از فرآیندها برای صاف کردن، صیقل دادن یا آماده سازی سطح محصولات شما اشاره دارد. این کار علاوه بر زیبایی، می­تواند دوام مواد را نیز بهبود بخشد

به طور خلاصه، تکمیل فرآیند سطح سازی به صورت روباتیک می تواند ثبات فرآیند و همچنین افزایش کارایی را بهبود بخشد.

 

17. جوشکاری

در نهایت، جوشکاری شامل اتصال دو قطعه با استفاده از یکی از چندین روش جوشکاری است. این شامل جوشکاری CO2، جوشکاری قوسی پلاسما یا جوشکاری آرگون است.

جوشکاری رباتیک یک روش تست شده برای کاهش زمانی است که اپراتورهای جوش برای کارهای معمول جوشکاری صرف می کنند. بسیاری از تولیدکنندگان با کمبود جوشکار ماهر مواجه هستند به همین دلیل افزودن ربات برای بسیاری از شرکت ها بسیار ارزشمند است.

همانطور که می بینید، ربات ها کاربرد های زیادی دارند که میتوانید با توجه به نیازتان از بین آنها انتخاب کنید و بعد از کار را به ما بسپارید زیرا برنامه نویسی همه آنها با ما آسان است!

کدامیک از کاربرد ربات ها مورد نظر شماست؟ با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست